"Razem odniesiemy sukces"

To motto Szkoły Podstawowej KOGERE, do której uczęszcza blisko 450 uczniów z ubogich rodzin zamieszkujących wioskę Sega w Zachodniej Kenii. W 2006 roku Fundacja Simba Friends z powodzeniem zrealizowała tam projekt renowacji i rozbudowy budynków szkolnych współfinansowany w ramach programu Polskiej Pomocy Zagranicznej MSZ RP. Od tamtej pory szkoła w Kogere jest przykładem prężnego rozwoju, budynki są zadbane, ogrody kwitną, a uczniowie i nauczyciele są pełni motywacji do pracy.

Na początku nie było łatwo – mówi Steven Mbanda, dyrektor szkoły Kogere – placówka miała do dyspozycji tylko 7 sal lekcyjnych, ściany od czasu powstania szkoły nie były otynkowane i pomalowane, nie było okien, drzwi, wystarczającej liczby ławek, podręczników, przyborów szkolnych. Nie było nawet pokoju nauczycielskiego. Jednak najtrudniej było w porze deszczowej – wspomina pan Mbanda – nie mieliśmy pomieszczeń dla przedszkolaków i uczniów klasy pierwszej, dlatego gdy padał deszcz, przerywano zajęcia, a dzieci chroniły się w budynku-lepiance…

Niewątpliwie, dzięki długofalowej pomocy Fundacji udało się stawić czoła największym problemom szkoły Kogere. Po 8 miesiącach ciężkiej pracy wszystkie sale lekcyjne zostały otynkowane i wymalowane, wstawiono nowe okna i drzwi, został zbudowany blok administracyjny i dodatkowe sale. Nauczyciele mają już swój pokój, a w klasach biurka i krzesła. Uczniowie nawet w porze deszczowej mogą się uczyć, a siedząc w klasie, już nie kapie im na głowę i nie brodzą po kostki w błocie. Przedszkolaki mają swoje kolorowe klasy, stoły i krzesełka. Dookoła zieleni się przyszkolny ogród.

O takiej szkole nie śmiałem nawet marzyć! Widzę, że uczniowie też są bardzo zadowoleni, a nauczyciele dumni, że mogą uczyć w takiej „nowoczesnej” szkole – z radością podkreśla Steven Mbanda. I wciąż snuje nowe plany. Teraz marzy o Bibliotece Szkolnej, aby ułatwić swoim uczniom zdobywanie wiedzy.

Dyrektor z Kogere wie, że sam niewiele może zrobić. Zwrócił się więc do tych, którzy już raz pomogli. I wierzy, że również tym razem odniesiemy sukces.

W Bibliotece imienia Ady Ofwona przy Szkole Podstawowej Kogere w Sega brakuje przede wszystkim podręczników szkolnych. Dla rodziców, których podstawowym źródłem utrzymania jest rolnictwo, zakup kompletu podręczników dla swoich dzieci to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy do szkoły uczęszcza więcej niż jedno dziecko. Dla przykładu uczeń klasy pierwszej za podręczniki musi zapłacić 1 405 Kenijskich Szylingów (KES), czyli 70,25 PLN, a uczeń klasy ósmej – 1 979 KES (98,95 PLN). Nikogo więc nie dziwi, że uczniowie nie mają swoich książek, z kolei te podręczniki, które są w szkole, niestety, już dawno się wysłużyły, pozwalając zdobyć potrzebną wiedzę wielu pokoleniom uczniów szkoły Kogere.

Czy Biblioteka Marzeń powstanie? To zależy od nas wszystkich. „Na dobry początek” chcielibyśmy zakupić 2149 książek – przede wszystkim podręczników obowiązkowych i uzupełniających oraz pomocy naukowych na łączną kwotę 758 530 KES, co daje 37 926,50 PLN. Dla jednej osoby to dużo, nawet w Polsce. Ale spójrzmy na to z innej strony: gdyby przynajmniej 862 osoby zrezygnowały z dwóch wyjść do kina (44 PLN) albo 1000 osób nie kupilo książki dla siebie (38 PLN), to uczniowie z Kogere jeszcze w tym roku cieszyliby się z otwarcia swojej Biblioteki Marzeń! Tak niewiele dla nas, a dla nich - bliżej świata.

A może wolisz zakupić konkretny podręcznik, na przykład do matematyki albo do nauki języka suahili lub angielskiego? Na naszej stronie www.simbafriends.org znajdziesz pełna listę tytułów oraz liczbę potrzebnych egzemplarzy i konkretną kwotę. Kto wie, może właśnie dzięki Twojej książce niejeden odkryje zdolności matematyczne, zainteresuje się historią bądź zobaczy nieznany mu dotąd kawalek świata. A potem skończy studia, napisze książkę, dostanie nagrodę, pomoże innym. A wszystko dzięki Tobie.

Więc? Dzialaj! I pamiętaj, że razem na pewno odniesiemy sukces!

Pieniądze można wpłacać na konto:

Volkswagen Bank, 34 2130 0004 2001 0411 3171 0002 z dopiskiem Biblioteka Marzeń– Kogere.

Szczegółowy wykaz książek do biblioteki znajdziesz TUTAJ


Jestes

372130

gosciem